[contact-form-7 id="25" title="טופס בסלולרי"]
תפריט
Smart-Biz - הקמת עסק

הוצאה מוכרת: המדריך השלם והמלא להוצאה מוכרת בעסק שלכם

כבעלי עסקים, כולנו מכירים את המושג הוצאה מוכרת. מה שכן, מרביתנו לא ממש מבינים למה הוא מתייחס ואיזה הוצאות נכללות בקטגוריה של הוצאות מוכרות. על פי החוק בישראל, הוצאה מוכרת נחשבת לכזאת שבוצעה על ידי העסק במטרה לקיים את הפעילות שלו. כאן חשוב להבדיל את ההוצאה המוכרת מהוצאות שקשורות לרווחת המנהל או לטובת מקום העסק. הוצאות כאלה יכול להיות שלא יהיו מוכרות במלואן. יש לזכור שההוצאות המוכרות יורדות מההכנסה הברוטו של העסק. הכוונה היא שכאשר עושים את הדוח השנתי בסוף השנה, משלמים נטו מס רק על החלק הנותר. כלומר אותו החלק שנותר לאחר ניכוי ההוצאות של העסק. על מנת שנוכל להבין קצת יותר את נושא ההוצאות המוכרות ולעשות סדר בבלגן, נתחיל קודם כל בהוצאות שהינן מוכרות באופן חד משמעי וכל בעל עסק יכול להכניס אותן בחישוב של הדוח השנתי.

אילו סוגי הוצאות מוכרות יש?

הוצאות מוכרות במלואן – מדובר על הוצאות שקשורות במישרין לרווחים של העסק. מה הכוונה? נניח שהעסק שלכם קונה מוצרים ואותם מוצרים נמכרים בצירוף של עמלת תיווך, אז רכישת המוצרים מוכרת כהוצאה מלאה. הדבר נכון גם לגבי הוצאות משרדיות. אלו יכולות להיות הוצאות על טלפון קווי, מוצרים משרדים, נייר ודואר.

הוצאות מעורבות – הכוונה היא להוצאות שמוכרות באופן חלקי בלבד. אלו הוצאות שקשה לקבוע בצורה מדויקת האם הן משמשות את העובד או את העסק לצרכים של העסק או לצרכים פרטיים אישיים. דוגמאות להוצאות כאלה: אחזקת רכב, דלק, רישוי, טיפולים לרכב. רשויות המס עשויות להכיר רק בחלק מסכום ההוצאה כהוצאה מוכרת.

דוגמאות להוצאות מוכרות

אחזקה שוטפת למשרד, ביגוד לעסק, ביטוח לעסק הכולל ביטוח למבנה ולציוד שלכם, ביטוח אובדן כושר עבודה, נסיעות במונית, כיבוד, משכורות לעובדים, השתלמות מקצועית, הוצאות משפטיות, תיקונים במשרד, יחסי ציבור לעסק וכו'.

הוצאה מוכרת ועסקים הפועלים מהבית

אם אתם מפעילים את העסק שלכם מהבית, אז תוכלו לחשב את ההוצאות השוטפות בהתאם לשטח בבית המשמש אתכם לפעילות העסק. הוצאות כאלה יהיו שכר דירה, חשמל, מים, ארנונה וכו'. הדוגמה הכי טובה היא אם אתם מתגוררים בבית שיש בו 3 חדרים וחדר אחד משמש אתכם כמשרד ביתי, אז אתם זכאים להכיר בשליש מההוצאות השוטפות של הבית כהוצאות מוכרות.

יש מקרים גם בהם ניתן להכיר בהוצאות פחת. מדובר על הוצאות שיש בדרך כלל כאשר רוכשים ציוד לטובת העסק. לדוגמה, אם רוכשים ריהוט משרדי או מכשירי חשמל ואלקטרוניקה, אז ההוצאות על הדברים הללו, יהיו מוכרות לאורך מספר שנים.

הוצאות מוכרות נוספות הן הוצאות ייחודיות. הכוונה היא להוצאות שהן ספציפית עבור העסק או תחום הפעילות בו אתם עוסקים. שימו לב, בחלק מהמקרים, יש להגיש בקשה על מנת שיכירו בהוצאות הללו. ננסה להמחיש את ההוצאות הללו עם דוגמה: נניח שאתם מבקרי מסעדות, אז תוכלו לנסות לבקש להכיר בארוחות שלכם במסעדות כהוצאות.

שיווק העסק – איזה הוצאות מוכרות יש?

אם אתם רוצים לפתח את העסק שלכם ולהגדיל את המכירות ולשם כך אתם נעזרים בשירות של ייעוץ עסקי וכמו כן ייעוץ שיווקי, אז עליכם לדעת שאלו הוצאות מוכרות במלואן.

מה חשוב לזכור?

עם הזמן, אתם תכירו את ההוצאות ותדעו לסווג אותן כמוכרות או לא. נסו ללכת לפי כלל האצבע הבא: אם הוצאתם על משהו שמכניס לכם כסף, הרי שהוא יכול להיחשב כהוצאה מוכרת. עליכם לשמור את ההוכחות המתאימות. אם לא יהיו לכם הוכחות, הרי שאתם עשויים להסתכן בביקורת לא נעימה מטעם רשויות המס. כאן גם חשוב לציין שעליכם לשמור על פרופורציות נאותות ולא להפריז בהוצאות. עליכם לדווח אך ורק על הוצאות אמיתיות ועליכם להיות הוגנים.

שורה תחתונה

כמו בהרבה תחומים, גם כאן חשוב מאוד לקבל עצות מבעלי מקצוע בתחום. כך שאם אתם לא בטוחים בהוצאות שלכם, יש להתקשר עם רואה חשבון מקצועי ובעל ניסיון ולבדוק בדיוק כיצד להתנהל בנושא.

מאמרים שנוספו לאחרונה
אתר לעסק